Brosch guld och silver

Brosch guld och silver
Brosch guld och silver
Brosch guld och silver
Brosch guld och silver
Brosch guld och silver
Brosch guld och silver
Brosch guld och silver
Brosch guld och silver
Brosch guld och silver
Brosch guld och silver
Brosch guld och silver
Brosch guld och silver
Brosch guld och silver
Brosch guld och silver

Klubbat för:

31 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

BROSCH/HÄNGE, guld och silver, 1800-talets andra hälft, troligen Ryssland, stämplar saknas, dekor med totalt 49 gammalslipade diamanter delvis med cushioncut, varav 32 st ca 0,04-0,06 ct/st, 8 st ca 0,20-0,25 ct/st samt 8 st ca 0,30-0,35 ct/st, centersten ca 1,30-1,40 ct, monterade i trepass- och klockformationer, del av ett kombinationssmycke, broschfunktion går att skruva bort, ögla nerfällbar, höjd 4 cm, vikt 15,3 g

"High-end brooch"

En mindre sten med hack

780113

2020-06-07