Spegel gustaviansk av Johan Åkerblad

Klubbat för:

35 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, dubbelsignerad IÅ samt med Stockholms hallstämpel 1784, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med räfflad sköld, bandfläta och korslagda lagerkvistar, ramen bandfläta och pärlstav, nedre sargen draperifestong och rosett, fasettslipade kvicksilverfolierade glas och bakstycke i original, 152 x 61 cm

754259

2020-04-05