Vagga empirestil
Closed
2020-03-08
741542
| Sold for | 10 500 SEK |
| Estimate | 8 000 SEK |
VAGGA, empirestil, omkring 1900, fanerad mahogny, delvis förgyllda beslag i metall och mässing, dekor av lister, knoppar och ansiktsmaskaroner, medföljer kerub i bronspatinerad gips för alternativ montering på krönstolpe, höjd 160, 120 x 52 cm
PROVENIENS: Stopalo
Skador, lagningar, kompletteringar, ställvisa delar saknas