Uno Vallman
Valmis
2020-02-04
729725
| Korkein tarjous | 1 700 SEK |
| Arviointi | 2 000 SEK |
UNO VALLMAN (1913-2004): Stormigt hav, signerad och daterad Uno Vallman 1963, olja på duk, ca 36x48 cm,
Om sitt konstnärskap sa färgens mästare Vallman 1986:
"Jag vill visa: Färgens makt i tingen och det lillas betydelse i alltet. Vi skapar själv vår verklighet genom unik sublimation beroende på person och person från våra sinnens intryck. Det gör att Vi har friheten att själv kunna skapa och känna förgyllt glädjefullt det vill säga färg och därmed värde av våran omgivning eller något väldigt skrämmande. Detta är vallmanismen"
- Uno Vallman