Gevär Miquelet-lås
Closed
2019-11-29
706063
| Sold for | 16 500 SEK |
| Estimate | 6 000 SEK |
GEVÄR, Turkiet 17/1800-tal, Miquelet-lås, damaskerad pipa, kolv med inläggningar i metall och pärlemor, kal ca 15 mm, lås hakar upp, L ca 109 cm
Skador, Laddstake saknas, slitage, låsmekanism trög