Silvermedaljer

Silvermedaljer
Silvermedaljer
Silvermedaljer
Silvermedaljer
Silvermedaljer
Silvermedaljer
Silvermedaljer
Silvermedaljer
Silvermedaljer
Silvermedaljer
Silvermedaljer
Silvermedaljer
Silvermedaljer
Silvermedaljer
Silvermedaljer
Silvermedaljer
Silvermedaljer
Silvermedaljer
Silvermedaljer
Silvermedaljer

Klubbat för:

26 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

MINNESPENINGAR, silver, 123 st, Svenska Akademien, 17-1900-tal, komplett förtekning finns på begäran

PROVENIENS: Henrik Schück, 1855-1947, svensk litteraturhistoriker. Schück var professor vid Lunds universitet 1890-1898 och vid Uppsala universitet 1898-1920. Vidare var han rektor vid Uppsala universitet 1905-1918 och ledamot av Svenska Akademien 1913-1947, på stol 3. Åren 1920-1936 var Schück ledamot av Akademiens Nobelkommitté och 1918-1929 ordförande i Nobelstiftelsens styrelse. Han var även ledamot av Vitterhetsakademien och Vetenskapsakademien.

700153

2019-11-17