Spegel Frisk
Klubbat för:
12 500 SEK
4 000 SEK
SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, Jonas Frisk (spegelfabrikrikör i Stockholm 1805-1824), förgylld och bemålad, skuren dekor o pastellage, krönet med dekor av offerscen, ca 157x77 cm
PROVENIENS: Stopalo
Senare glas, senare förgyllning
686324
2019-11-24