Spegel Frisk
Closed
2019-11-24
686324
| Sold for | 12 500 SEK |
| Estimate | 4 000 SEK |
SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, Jonas Frisk (spegelfabrikrikör i Stockholm 1805-1824), förgylld och bemålad, skuren dekor o pastellage, krönet med dekor av offerscen, ca 157x77 cm
PROVENIENS: Stopalo
Senare glas, senare förgyllning