Smörask 1800-talets första hälft

Klubbat för:

23 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

SMÖRASK, Karl Johan, Rännåsporfyr från Elfdals Porphyrverk, fasetterade sidor, lock med vridna fasetter, lockknopp av mässing i form av pinjekotte, höjd 10,5, diameter 13 cm

LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2016, nr 2160, jämför smörask av Blå Roth

Smärre nagg, senare lockknopp

679317

2019-09-29