Skålar Kashan
Closed
2019-07-03
659540
| Sold for | 750 SEK |
| Estimate | 1 500 SEK |
SKÅLAR (2), ca 1000-1200-tal, persiska, Kashan, ljust och turkost glaserat lergods med enklare dekor, höjd mellan ca 8-9, största diameter ca 17,5 cm
Detta föremål tillhör specialauktionen Samlarhem
Proveniens: Föremålet är förvärvat och inköpt i eller infört till Sverige mellan ca 1960-1975, därefter i samma ägo och senare genom arv
Lagade fragment