Karl Svensson vas
Valmis
2019-09-15
657817
| Korkein tarjous | 3 600 SEK |
| Arviointi | 1 500 SEK |
KARL SVENSSON, vas, lergods, Höganäs, omkring 1900, dekor av två slingrande ödleliknande figurer, glaserad i vinröd iriserande glasyr, stämpelmärkt 975 HÖGANÄS KS, höjd 29, diameter 36 cm
PROVENIENS: Stopalo
Nagg och fotnagg, slitage