Bestickservis i silver modell Rådhus
Closed
2019-05-30
649442
| Sold for | 8 400 SEK |
| Estimate | 12 000 SEK |
BESTICK, 72 dlr, silver, modell "Rådhus", nyklassicistiskt formspråk, bestående av: 12 matgafflar, 12 matknivar (med blad av rostfritt stål), 12 matskedar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar (med blad av rostfritt stål), samt 12 dessertskedar, total vikt exklusive knivar ca 1608 g, modellen formgavs på 1930-talet av E. Wallin
Mycket försiktigt slitage, flera bestick framstår oanvända