Maj Bring oljemålning 1925

Maj Bring oljemålning 1925
Maj Bring oljemålning 1925
Maj Bring oljemålning 1925
Maj Bring oljemålning 1925
Maj Bring oljemålning 1925
Maj Bring oljemålning 1925
Maj Bring oljemålning 1925
Maj Bring oljemålning 1925
Maj Bring oljemålning 1925
Maj Bring oljemålning 1925

Klubbat för:

98 000 SEK

Utropspris

35 000 SEK

MAJ BRING (1880-1971): Utsikt mot Kastellholmen, Stockholm, signerad och daterad Maj Bring 1925, olja på duk, 40x50 cm

Maj Bring varvade i början av 1900-talet konststudier i Göteborg under Carl Wilhelmson med studier vid Konstakademien i Stockholm. 1908 reste hon till Paris, för att 1910 bli elev till Matisse. Hon återkom sedan till Paris i omgångar under många år framöver, bl.a. för studier vid André Lhotes skola 1922. I auktionens aktuella stockholmsmotiv, daterat 1925, syns tydligt influenserna från såväl Matisse som Lhote i Maj Brings måleri.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

620538

2019-03-25