Vinglas 1700-tal

Vinglas 1700-tal
Vinglas 1700-tal
Vinglas 1700-tal
Vinglas 1700-tal
Vinglas 1700-tal
Vinglas 1700-tal
Vinglas 1700-tal
Vinglas 1700-tal

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

VINGLAS, ca 1730-1750, Schlesien, konisk cuppa, balusterformat ben, cuppa och ben med fasettslipning, fot med olivslipad undersida, cuppa med rikligt graverad dekor i form av vapensköld och monogram med 2 motställda F (Sannolikt Fredrik IV av Danmark), fot med korslagda lagerkvistar, höjd ca 16 cm

PROVENIENS: Nils von Heidenstam (1890-1978)

598633

2018-12-19