Ljusstakar gustaviansk
Valmis
2018-11-03
586804
| Korkein tarjous | 19 000 SEK |
| Arviointi | 6 000 SEK |
LJUSSTAKAR, 1 par, Johan Gustaf Ryman Stockholm 1795, gustaviansk, undersidan med devisen "Blifwe hwar och en mästare i egen konst och ei klåpare i annans" i gjutformen, med kontrollstämpel, kolonnformad med dekor av kannelyrer och pärlstav, höjd ca 17 cm
Slitage, bucklor