Spegellampett gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

SPEGELLAMPETT, gustavianskt stockholmsarbete, för två ljus, träskuren dekor, förgylld, ramen med dekor av blad- och pärlstav, ljusarmar i brännförgylld mässing, kvicksilverfolierat glas, 94 x 75 cm

PROVENIENS: Grevliga ätten Bernadotte af Wisborg

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Smärre förgyllningsskador och retuscher

578894

2018-10-23