Grand tour souvenirer

Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer

Klubbat för:

21 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GRAND TOUR SOUVENIRER, 8 dlr, brevkniv i brons med stiliserad gondol samt Markuslejonet från Venedig, 1800-talets första hälft, avgjutning i patinerad gips av relief föreställande Diana, 1700/1800-tal, Ushebti, lergods, sannolikt souvenir från 1800-talets första hälft, medalj i brons från världsutställningen i Paris 1889, minnesmedalj över Matths Persson, riksdagsman i bondeståndet, präglad 1809, förgylld brons, minnesmynt övr Gustav Vasa omgjort till hänge, pläterad metall, bronsrelief med Johannes döparen efter förlaga från den italienska renässansen samt sittande figurin i brons från Orienten, mått mellan ca 8-24 cm

PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet

Ushebtin avbruten, nagg och slitage

554253

2018-06-26