Carl Trädgårdh Franskt flodlandskap

Klubbat för:

84 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

CARL TRÄGÅRDH (1861-1899): Franskt flodlandskap med fabriker, signerad C. Trägårdh, olja på pannå, 34x26,5 cm.
I en fransk så kallad. Impressionist ram.

PROVENIENS:
(Möjligtvis) Jean-Baptiste Faure (1830-1914)

Utförd ´en plein air´ under andra hälften av 1880-talet. Motivet är troligtvis taget från floden Seine i Paris utkanter.

Carl Trägårdh reste till Paris 1885 där han förblev bosatt fram till sin död. I maj 1886 besökte han den sista impressionistutställningen. Med stor receptivitet anammade han deras synsätt och teknik, bland annat komplementfärgläran. Av samtliga svenska konstnärer verksamma i Frankrike är Trägårdh den som står impressionismen närmast. Tillsammans med Karl Nordström, Elias Erdtman, August Strindberg och Emma Löwstädt-Chadwick vistades han sommaren 1886 i Grez-sur-Loing där hans måleri kom att påverka deras "intima naturalism". 1890 uppsökte han Claude Monet i Giverny. Kontakten med Monet förändrade hans måleri, koloriten och penselföringen blev alltmer impressionistisk, färgen stegras i ljushet och når en ny intensitet och appliceras brett och klickvis.

Trägårdh kom tidigt i kontakt med opponenterna och medverkade i sammanträdet i Göteborg 1886 då Konstnärsförbundet bildades. Han medverkade i en rad utställningar både utomlands och i Sverige, Konstnärsförbundet 1886-1899, Opponenternas utställning i Stockholm 1885, Världsutställningen 1889 i Paris, konstutställningen i Göteborg 1891, Bordeaux utställningen 1891, Världsutställningen 1893 i Chicago, den akademiska jubileumsutställningen 1896 i Berlin, Stockholmsutställningen 1897 och från 1890 på ett flertal utställningar på Salon de Champ de Mars i Paris. En minnesutställning hölls på Svensk-Franska Konstgalleriet 1925, Konstsalong Samlaren, Stockholm 1945 och samma år på Malmö Museum.

Som mecenat under sina år i Frankrike hade Trägårdh den franske sångaren och konstsamlaren Jean-Baptiste Faure (1830-1914), dåtidens största samlare av impressionistmålningar. Faure köpte ett 40-tal målningar av Trägårdh.

pierre.olbers@auktionsverket.se

538831

2018-06-18