Fällbord Jacob Sjölin
Closed
2018-03-30
531359
| Sold for | 950 SEK |
| Estimate | 2 000 SEK |
JACOB SJÖLIN (mästare i Köping och Kungsör 1767-85/88), fällbord, märkt JAC SIÖLIN Nr 181, Köping hallstämpel, skivan fanérad med mahogny, pelarfot i betsat björk, höjd ca 67, diameter 87 cm
Slitage, omfanéring av skivan men kanten är i alrot, repor och buckling av fanéring