Skålar silver
Closed
2017-09-23
486693
| Sold for | 8 200 SEK |
| Estimate | 4 000 SEK |
SKÅLAR, silver, 1900-talets första hälft, Turkiet, liv med rikt dekor i niello, hänklar meddekor av fåglar, diameter ca 12, höjd ca 5,5 cm, total vikt ca 395 g
En skål med bortfall, lös dekorornament medföljer, spår av tidigare lagning