Seton Ekolsund Ämbetsmannavärja
Valmis
2017-02-15
437854
| Korkein tarjous | 1 300 SEK |
| Arviointi | 1 500 SEK |
ÄMBETSMANNAVÄRJA, svensk, 1800-tal, tveeggad klinga, korsformat fäste i förgylld mässing, kavelplattor av pärlemor, balja i svart skinn med 2 dekorerade mässingsbeslag, längd ca 93 cm
Ena pärlemorskivan saknas, patina, slitage, balja kortad