Ljuskrona rokoko 1700-talets andra hälft
Valmis
2016-09-28
402034
| Korkein tarjous | Osåld |
| Arviointi | 70 000 SEK |
LJUSKRONA, stockholmsarbete i rokoko, s.k. kungsholmstyp, för sex ljus, burformad stomme i brännförgylld mässing, behängd med glaslöv och margueriter, blåsta vridna stamglas på förgylld hjärtstång, stavverk med pärlor och rosetter, obelisker, avslutande päronformad kula, höjd 89 cm
Kompletterad, nagg, droppskålar och ljuspipor omförgyllda och med spår av elektrifiering