Spegel gustaviansk av Johan Åkerblad

Klubbat för:

34 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad JÅ samt Stockholms hallstämpel 1787, träskuren dekor, förgylld med polerat guld, ca 139x56 cm

Visas på Geijersgatan 14 i Göteborg

spegelglas med annlupning, bruksslitage

371814

2016-04-03