Spegel Johan Åkerblad

Spegel Johan Åkerblad
Spegel Johan Åkerblad
Spegel Johan Åkerblad
Spegel Johan Åkerblad

Klubbat för:

66 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, signerad IÅ under krona (Johan Åkerblad, spegelfabrikör 1758-99), dekor i papier maché, förgylld med polerat och matt guld samt slagmetall i deux-couleurs, framtagen originalförgyllning, träbakstycke, kvicksilverfolierat glas, 88x40 cm

Sprikor i krön, dekortapp mitt på underkant kompletterad

359871

2016-02-09