Katarina Norling, Adams värld
Closed
2015-11-27
344078
| Sold for | Osåld |
| Estimate | 3 000 SEK |
KATARINA NORLING (född 1963): Adams värld, signerad och daterad Katarina Norling 2006, blandteknik/assemblage, 76,5x56,5 cm.
Boken Natten A-Z där konstverket är avbildat medföljer.
LITTERATUR
Katarina Norling & Bel´Art Contemporary: Natten, A-Z, 2006, detalj avbildad över uppslag
ADAM
Jag har bara mött Adam en gång.
Det var klockan två på natten nedanför Stadsbiblioteket på Sveavägen.
Han låg i en barnvagn och hade en filt med stiliserade älgar på, och såg ut att vara ungefär två mån