Pallar
Closed
2015-11-18
343329
| Sold for | 3 400 SEK |
| Estimate | 1 200 SEK |
PALLAR, 3+1 st, 1920-tal, ihopfällbara, sits i canvas, betsad björk, höjd ca 45, 36x46-48 cm
Proveniens/ Biografi: Fjällgatan 34, nuvarande Anna Lindhagens Museum, Anna Lindhagen (1870-1941) var en svensk socialdemokratisk politiker och kvinnosaksaktivist
Slitage, delvis mindre skador