Buddha i gjutjärn

Buddha i gjutjärn
Buddha i gjutjärn
Buddha i gjutjärn
Buddha i gjutjärn
Buddha i gjutjärn
Buddha i gjutjärn
Buddha i gjutjärn
Buddha i gjutjärn
Buddha i gjutjärn
Buddha i gjutjärn
Buddha i gjutjärn
Buddha i gjutjärn
Buddha i gjutjärn
Buddha i gjutjärn

Klubbat för:

27 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKULPTUR, gjutjärn, 1900-talets första hälft, Kina, sittande Buddha i lotusställning, bakstycke med delvis genombruten dekor samt motiv av drakar, höjd ca 58 cm
PROVENIENS: Hörhammer Collection

Slitage, tillverkningsdefekter

272628

2014-10-24