Christian Eriksson skulptur
Valmis
2013-12-23
222532
| Korkein tarjous | 8 400 SEK |
| Arviointi | 7 000 SEK |
ERIKSSON, Christian (1858-1935): Kärvbinderskan, signerad Ch Eriksson, brunpatinerad brons, höjd ca 17,5, gjutarmärkt Herman Bergman, modellerad 1896
LITTERATUR: Helge Kjellin: Christian Eriksson, SAK 1955, sidorna 135-136, jämför bild på sidan 136.
Jämför Nationalmuseum nr NM Sk 895
Slitage