Inge Schiöler Strand - Södra Hälsö

Klubbat för:

100 000 SEK

Utropspris

120 000 SEK

SCHIÖLER, Inge (1908-1971): Strand - Södra Hälsö,
signerad och daterad Inge Schiöler 1963, olja på duk, 61x73 cm
Gunnar Hjortén nr 317
PROVENIENS: Tavlan förvärvades genom konstnärens syster i Strömstad på 1960-talet

Det var utan tvekan västkustens vackra och mångsidiga natur och kärleken till denna som var drivkraften bakom Inge Schiölers vilja att måla och som ledde till hans storhet som konstnär.

219202

2013-12-05