Kruka

Kruka
Kruka
Kruka
Kruka
Kruka
Kruka
Kruka
Kruka
Kruka
Kruka

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

KRUKA, "Olla", Acoma, New Mexico, bladdekor, höjd 23,5cm
PROVENIENS: Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Spricka ca 20cm från mynningen med litet nagg, blyertsinskription på sidan "acoma"

212872

2014-03-14