Edward Prior repeterur för turkiska marknaden

Klubbat för:

74 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

EDWARD PRIOR REPETERUR, (1800-68), London, herrfickur med kvartsrepetition på klangskål, märkt i verk/urtavla, förgyllt verk nr 38922, spindelgång, vit urtavla för turkiska marknaden, inner- och ytterboett av guld 18 k med graverad, genombruten och emaljmålad dekor, låsknapp med diamant, ytterboetten stämplad London 1814, diameter 44 mm
EDWARD PRIOR QUARTER REPEATER, movement signed, gilt verge escapement, No. 38922, 18 ct gold inner- and outer case with engraved, latticed and enamel decoration, hallmarked 1814

Funktioner kärvar, bygel ej original Movement and strike stiff, loop later

210521

2013-11-24