Fartygsbelysningar 1900-talets början

Klubbat för:

9 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

FARTYGSBELYSNINGAR, 4 st, skottfästen med kardanupphängningar, märkta George Wilson, London, 1900-talets första del, förnicklad mässing med glaskupor, höjd 30,5 cm vardera
HISTORIK: Från finska ångyachten S/Y Måsen, byggd 1907 vid Åbo Båtvarf AB, konstruktör Aug. Westin, l.ö.a. 25,20, bredd 4,20, ångmaskin 75 hk, ägare Robert Henning von Rettig

Smärre nagg

157540

2012-11-22