Sven Erixson litografi
Valmis
2012-09-16
146813
| Korkein tarjous | 1 300 SEK |
| Arviointi | 1 000 SEK |
ERIXSON, Sven X:et (1899-1970): "Måne över staden" - Stad och land, 1945, signerad Sven Erixson, träsnitt, 30x21 cm,
År 1945 utkom statarnovellen Stad och land av Ivar Lo-Johansson illustrerad med 12 träsnitt av X:et. Boken trycktes i 900 exemplar, varav 75 numrerades från 1-75. Träsnitten i den numrerade upplagan av boken kandakvarellerades och signerades Sven Erixson