Väggspegel

Väggspegel
Väggspegel
Väggspegel
Väggspegel

Klubbat för:

33 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, av Johan Åkerblad (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), signerad IÅ och AÖB (Anders Öberg, ramsnickare och bildhuggare i Stockholm 1780-ca. 1800), Stockholms hallstämpel 17?? , träskuren dekor, förgylld med polerat och matt guld samt slagmetall, ett originalglas, 157x60 cm

Ett glas saknas

136844

2012-05-31