Tranströmer Dikter från Runmarö etsningar Persson

Klubbat för:

13000 SEK

Utropspris

5 000-6 000 SEK

TRANSTRÖMER, TOMAS. (2). Dikter från Runmarö. Med 15 etsningar från ön av Jan Persson. Göteborg, Eget förlag, 2001.

Folio. 360 x 270 mm. 19 blad med 15 signerade etsningar. Egenhändigt skriven dikt av författaren om tre rader på försättsbladet. Upplaga om 100 numrerade exemplar, varav detta exemplar är nr VII, signerad av både Tomas Tranströmer och Jan Persson. Bokbinderiarbetet har genomförts på Runmarö i samarbete med Johanna Röjgård. Originalomslag i kassett.

Tillsammans med:
Om Runmaröboken. Bidrag av Jan Persson,. Tomas Tranströmer, Fredrik Sjöberg, Niklas Schiöler, och Bengt Emil Johnson. (Göteborgs Konstmuseum 2001). 2 vol.

Proveniens: Lennart Karlström (f. 1943), bibliotekarie och kultur- och bibliotekschef, senast i Arboga, författare. Karlström har bl.a. sammanställt en diger bibliografi i fyra volymer över Tomas Tranströmer (Tomas Tranströmer : en bibliografi . 1990-2018).

6039

2020-12-10