Sohm tryckt i St. Petersburg 1801

Klubbat för:

11000 SEK

Utropspris

6 000-7 000 SEK

SOHM - TRYCKT I ST. PETERSBURG 1801. Userdnaja zertva Bogu i gosudarju... nescastnyj sved Petr. Som (Vördnadsfullt offer till Gud och kejsaren. Eller bevvis på emblem och inskrifterna vid de illuminationer med vilka påsksöndagarna och statsfesterna från 1791-1801 blivit firade i staden Velsk, nu utgivet med planscher av den olycklige svensken...). St. Petersburg 1801.

4to (ca 250x190 mm.). (12), 45 s. 1 graverad utvikbar frontispis, 7 utvikbara graverade planscher, varav 1 lös (några småfläckar).
Samtida gråpappersband, delvis nött, rygg och hörn med skador, bakre pärm något skev. Några anteckningar på pärmens insida och blyertsanteckning (översättning av titel) på försättsbladet. Några småfläckar, liten bläckfläck i yttre marginal på blad 2.

En svensk förkortad version utgavs i Stockholm 1805 med 4 planscher.
Peter Sohm (1751-1819), boktryckare, tillika Sveriges förste och ende fältboktryckare. Han var bl.a. verksam i Ryssland och arbetade från 1782 hos den tyske tryckaren Theodor Breitkopf i St. Petersburg. Under svensk-ryska kriget 1788-90 misstänktes han för stämplingar och satt i 11 år tillfångatagen i staden Welsk (nordöstra Ryssland). 1805 flyttade han åter till Sverige och övertog Anders Zetterbergs tryckeri i Stockholm.

6052

2020-12-10