Otto G. Carlsund - Franciska Clausen Grate m.fl.

Klubbat för:

4000 SEK

Utropspris

5 000-6 000 SEK

OTTO G CARLSUND. OSCAR REUTERSVÄRD. Otto G. Carlsund i fjärrperspektiv. Åhus (Kalejdoskop) 1988.

Stor 4:o (ca 310x220 mm.). (7, första 3 blanka), 8-139, (6, sista bladet blankt) s. 5 grafiska verk av Franciska Clausen, Eric Grate, Axel Olson, Erik Olson och Esaias Thorén, alla utom Grate signerade av konstnärerna, Grate stämpelsignerat. Mått 28x21 cm.Tillskrift från Karl Belenius till Carl-Erik (Björkegren) på smutstitelbladet.
Lösa blad i blått klotband med kassett. Bibliofilupplaga tryckt i 199 numrerade exemplar, detta onumrerat E.A.

Proveniens: Carl-Eric Björkegren (1920- försvunnen i juni 1994, dödförklarad 11 november 2005 av Stockholms tingsrätt), svensk direktör, konstsamlare och affärsman.

6043

2020-12-10