Tillbaka till katalog

Linnés Öländska och Gotländska resa 1745

Linnés Öländska och Gotländska resa 1745
Linnés Öländska och Gotländska resa 1745
Linnés Öländska och Gotländska resa 1745
Linnés Öländska och Gotländska resa 1745
Linnés Öländska och Gotländska resa 1745
Linnés Öländska och Gotländska resa 1745
Linnés Öländska och Gotländska resa 1745
Linnés Öländska och Gotländska resa 1745

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

Beskrivning

LINNÉ, CARL VON. Öländska och gothländska resa... förrättad åhr 1741... Stockholm - Uppsala (G. Kiesewetter) 1745.

8:o (ca 175x108 mm.). (14), (1)-160, (3), 164-344, (30) s. Sista bladet med "Tryck-fehl". 2 utvikbara graverade kartor, 1 utvikbar graverad blomsterplansch och andra illustrationer (komplett, liten reva i vikningen på Öland). Graverade av Carl Bergqvist (komplett).
Samtida brunt halvfranskt band, lätt nött, guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, röda snitt. I grå pappkassett med knytband (J. Viktor Johansson). Enstaka brunfläckar. Anteckning daterad 1857 på främre pärmens insida.

Soulsby 202, Bring 148. Hulth 44 (nämner inte planschen). Första upplagan. "...of particular interest for the botanical results of this expedition during which Linné collected 100 plants, and many interesting observations relating to mineralogy, especially iron, and the manner and customs of the people of the two islands" (Sandbergs bokhandel, catalogue 12).

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Auktionsnummer:

6126

Datum:

2020-12-10