C. M. Bellman - egenhändigt skrivet protokoll 1770

Klubbat för:

18000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

BELLMAN, CARL MICHAEL (1740-1795). Egenhändigt skrivet och undertecknat protokoll (C M Bellman), daterat 5 maj 1770, omfattande 1 sida i folio (315x190 mm.). Vikt, något bruntonade marginaler, några smärre revor i nedre marginal. Även senare datering i hörnet 17 maj samma år.

Utdrag ur Generaltulldirektionens protokoll där Bellman var sekreterare och rör ekonomiska frågor knutna till den avlidna medaljgravören Hoffmans efterlämnade barn. Möjligen var de berättigade till någon slags pension som deras förmyndare önskade förlängning av. Hoffman hade uppenbarligen arbetat för tullverket och nu erbjöd sig gravören Lindman att göra olika sigill till i protokollet angivna pris, vilket på något sätt tycks hänga ihop med den andra frågan. Sådana utdrag gjordes för att meddela någon av parterna ett beslut.

I augusti 1767 får Bellman ett nytt arbete som "extraordinarius uti Kongl. Generaltulldirektionens kansli". Våren 1770 skriver han den första av Fredmans epistlar och flyttar nu till Urvädersgränd.

Proveniens: Ludvig Kahn (vinhandlare i Stockholm i början på 1900-talet), Ludvig Kahns dödsbo, Clas Otto Rubens Bellmansamling (Lidingö), Bengt Jonshult, Stockholm (Bellmankännare), till nuvarande ägare.

6135

2020-12-10