Stiernhielms exemplar av Juvenalis 1619

Klubbat för:

6000 SEK

Utropspris

5 000-6 000 SEK

GEORG STIERNHIELMS EXEMPLAR. JUVENALIS. D. Junii Juvenalis Satyrarum libri V. Hanoviae (Hannover), typis Wechelinanis, apud Danielem ac Dauidem Aubrios & Clementem Scheichium, 1619.

8vo (185x105 mm). 860, (52) s. Titelbladet med tryckarens märke i träsnitt, namnteckning av Georg Stiernhielm och Nicolaus Engel (titel med mindre hål i övre marginal / hörn, några bokstäver ditskrivna för hand). Några träsnittsanfanger.
Marmorerat pappband från 1800-talet, nött, ryggen blekt och med handskriven titel på papper, skada i övre kant, spricka i bakre inre fals. Text något småfläckad, mindre blekning i övre hörn.

Proveniens: Georg Stiernhielm (1598-1672), jurist, författare, se Carlander II:65-67, IV:516-518 (m. redogörelse för auktionen på Stiernhielms bibliotek i Uppsala 1688).

6061

2017-06-20