Handskriven lärobok i matematik 1764

Klubbat för:

4200 SEK

Utropspris

6 000-8 000 SEK

MATEMATIK. ANCKARLOO, HAQUINUS (HÅKAN) ADOLPHUS (ADOLF, 1749-1764). "Liten Aritmetice, cujus Possessor Est Haquinus Adolphus Anckarloo. Carlscrona den 16. Ja
nuari Anno 1764".

Handskrift i 4:o (ca 310x205 mm.), omfattande titel (s. 1) o. text s. 2-31(32-33 överhoppade i pagineringen), 34-63 (s. 6 o. 10 blanka). Titelblad och s. 2-5 i tusch och färger inom ramar med blomstermotiv, s. 7-9 register i tusch och akvarellfärger, vissa rubriker i tusch och färger. Delvis fläckad.
2 onumrerade blad (ett med hälften bortklippt) i slutet med samtida tillskrifter, signerade Johan Abrahamsson. Hårt nött brunt samtida hfrbd, defekta knytband, blank skadad rygg, försättsblad loss. Bakre pärmens insida med teckning i tusch och färger föreställande en kanon, försättsblad med tillskrifter, främre pärmens insida med gamla tillskrifter o. namnteckning Ingrid Nils Dotter årett 1818, samma namn och året 1801.

Håkan Adolf Anckarloo (1749-1764), arklimästare vid amiralitetet, drunknade den 6 november 1764 på skeppsredden i Kalmar.

6295

2017-06-20