Handskrifter rörande släkten Soop 1658-92

Klubbat för:

5500 SEK

Utropspris

7 000-9 000 SEK

SLÄKTEN SOOP (11). Samling dokument ställda till familjen Soop angående reduktionen av adelns tillgångar.

11 handlingar daterade mellan 1658 och 1692. Samling handlingar ställda till Gustaf Soop (1624-1679) och dennes arvingar samt till Mattias Soops (1585-1653) arvingar. Handlingarna rör den av Karl XI genomförda reduktionen av adelns privilegier som beslutats om av riksdagen redan 1655.
5 av breven utställda av Reduktionskollegiet och 3 av Reduktionskommissionen. Dokumenten undertecknade av bland andra Gustaf Bonde (1620-1664), Fabian Wrede (1641-1712) och Jakob Gyllenborg (1648-1701).

Några fläckar och revor, skadade sigill, viss pappersförlust av hörn.

Proveniens: Kulla Gunnarstorps slott.

6306

2017-06-20