Handskrifter rörande licenterna i Riga 1669-82

Klubbat för:

4600 SEK

Utropspris

6 000-8 000 SEK

RIGA. Samling dokument rörande licenterna i Riga 1669-1682. 12 dokument från åren 1669-1682 rörande licenterna i Riga, ställda till Joachim Möller och Zakeus Leuhusen, inspektörer över licenterna och portorierna i Livland, Estland och Ingermanland. Handlingarna är till största del utställda från Amiralitetskollegium och undertecknade av bland andra Nicolaus Brahe, Johan Gabriel Stenbock, Gustaf Otto Stenbock och Gustaf (Persson) Banér.
Mindre skador och fläckar ett par bortfallna sigill.

Komplett förteckning lämnas gärna på begäran.

Proveniens: Kulla Gunnarstorps slott.

6314

2017-06-20