Strelow Chronica Guthilandorum 1633

Klubbat för:

15000 SEK

Schätzwert

4 000-5 000 SEK

Beschreibung

GOTLÄNDSK KRÖNIKA. STRELOW, HANS NIELSSØN. Cronica Guthilandorum. Den Guthilandiske cronica, huor udi beskrifuis, huorledes Guthiland er opsøgt oc paafundet,... Kiøbinghaffn (M. Martzan) 1633.

Liten 4:o (178x146 mm.). (20), 1-404 (feltryck för 304), (2, erratabl.) s. Titelblad tryckt i rött o. svart inom ornamental träsnittsram, på baksidan 1 helsides vapen i träsnitt.
Samtida pergament på träpärmar, delvis nött och fläckat, sprickor i inre falsarna, nötta inre doublurer, rygg med handskriven titel. Enstaka fläckar. Gammal tillskrift daterad 1641 på främre pärmens insida. Namnteckning Elias Wessén på försättsbladet.

Proveniens: Dr Peter Wallenbergs (1926-2015) samlingar.

6200

2016-12-20