Fint inbundet exemplar av Tillaeus Stockholmskarta

Klubbat för:

48000 SEK

Utropspris

60 000-70 000 SEK

TILLAEUS STOCKHOLMSKARTA I ORIGINAL. TILLAEUS, PETTER (1679-1754). General Charta öfwer Stockholm med Malmarne åhr 1733. Stockholm 1733.

Graverad karta i 12 blad, med kartusch, stort porträtt föreställande Fredrik I, i ytterkanterna stadens samtliga kvartersnamn, gatunamn, apotek mm. i listor. Varje blad ca 460x580 mm. Det första inbundna bladet (med Fredrik I:s porträtt) med samtida anteckning "Barnekov fåt denna bok av xxx öfwerståthållar grefwe Törnflÿcht i Stockholm 1734 m.(ånad) sept.". Några blad med smärre revor i nedre marginal, några småfläckar.

Kartbladen insatta i fint ljusbrunt skinnband, sk. pastischband från 1900-talet, pärmar och rygg med rik gulddekor, titel på ryggen "Stockholm" i guld. Bandet ca 475x590 mm. Blyertsanteckning på främre pärmens insida.

Kartan trycktes första gången 1733 i 12 blad och graverades av E. Geringius (elev till J. van Aveelen) och C. E. Bergquist. Geringius graverade även porträttet på kung Fredrik I efter en målning av Martin Meytens. Den trycktes då okolorerad.
Petter eller Petrus Tillaeus (1679-1754), kartograf och stadsingenjör i Stockholm som fick i uppgift att göra en karta som tydligt visade kvarteren vilket skulle göra staden säkrare vid bränder. Flera upplagor publicerades, bl.a. ca 1770. Kartan trycktes även om till den stora Stockholmsutställningen 1897.
En av de intressantare Stockholmskartorna med sina upplysande texter och mängder av detaljer.

Michael Törnflycht (1683-1738), svensk greve, militär och ämbetsman. Törnflycht deltog bl.a. vid Poltava 1709 och följde även Karl XII till Norge som chef för Livgardet.1732 blev han överståthållare i Stockholm.

Proveniens: Dr Peter Wallenbergs (1926-2015) samlingar.

6275

2016-12-20