Wermings stora atlas över Sveriges städer

Klubbat för:

35000 SEK

Utropspris

40 000-45 000 SEK

ATLAS. KOMPLETT ATLAS ÖVER SVERIGES OCH FINLANDS STÄDER. WERMING, NILS GUSTAV. Atlas med kartor över Sveriges städer (titelblad trycktes ej). 1806-1819.
Tvärfolio. 62 delvis handkolorerade graverade kartor, till största delen över svenska och finska städer (komplett och med ytterligare 2 kartor, några småfläckade i början, några smärre veck, Stockholm skuren i marginalen och med lagningar på baksidan). Mått ca 260x350 mm. Med textbladet om Kongelf eller Kungelf. Tryckt register "Kartor över svenska städer m.m. utgifne av N. G. Werming" saknas.
Samtida hfrbd, blank rygg, nött, början på spricka i främre fals.
Werming var en av de första att på eget bevåg ge ut kartor över Sverige, något som tidigare endast gjorts på mer eller mindre officiell basis. Kartorna är graverade av bl.a. E. Personne, E. Åkerland och J. U. Ekwall och visar främst belägenheten av svenska städer. Bland de svenska städerna finns 37 olika representerade, från Torneå till Carlskrona, från Marstrand till Askersund. Dessutom tre städer som vid denna tid endast var projekterade, av vilka två aldrig förverkligades. På några av kartorna är mer detaljerade stadsplaner infällda, och på kartbladet över Linköping respektive Söderköping är Göta kanals sträckning inlagd tillsammans med en bild av kanalens profil. Utöver de svenska städerna finns även kartor över Åbo, Vasa och Helsingfors samt ett antal specialkartor. Dessa upptar t.ex. 1809 års riksgräns mellan Sverige och Ryssland, trakten mellan Moskva och S:t Petersburg, landsvägarna i olika delar av Sverige m.m. De medbundna planscher som inte har Werming till upphovsman är av blandad topografisk karaktär. Speciellt bör framhållas en vacker karta med detaljvyer över "Trollhättan med dess canal och slussar" daterad 1798, format ca 21,5 x 32,5 cm., enligt uppgift i detta ex. av F. Acrel, samt en "Plan af Stockholm med dess malmar", daterad 1795, format ca 18,5 x18,5 cm., av densamme. Ettbladstrycket med titeln "Kongelf /.../" har varit synligt i andra exemplar av detta arbete och hör uppenbarligen till kartbladet.
Mycket ovanligt med en sådan stor samling kartor av Werming.
Innehåller följande kartor:
Askersund 1810, Carl Johans stad i Norrbottens län 1812, Carlskrona 1813, Carlstad 1810, Christinehamn 1810, Falu stad 1810, Falkenberg 1813, Falköping 1816: Filipstad 1810, Gefle 1812, Grenna 1813, Göteborg 1809, Hedemora 1815, Helsingfors och Sveaborg 1808, Hudiksvall 1811, Kongsbacka 1816, Kungelf 1811, Lidköping 1812, Linde 1812, Linköping 1811, Malmö och Köpenhamn 1816, Mariefred 1810, Mariestad 1813, Marstrand 18111, Nora 1812, Norrköping (utan år), Nyköping 1810, Plan och läge af Oscars-stad uti Wärmeland 1811, Piteå 1814, Läget af en projecterad stad i Skaraborgs län vid Göta Canal-leden 1811, Sigtuna 1813, Skenninge 1815, Sköfde 1816, Stockholm 1818, Strengnäs 1816, Strömstad 1814, Säter 1811, Söderhamn 1811, Söderköping 1810 (med Sträckningen af Göta Canal mellan Roxen och Östersjön), Södertelge 1806 (med Segelleden emellan Stockholm och Södertelge), Torneå 1809, Umeå 1812, Wadstena 1815, Karta som wisar hwarest Göta canal från Skaraborgs- och Östergötlands-sidan... 1815, Warberg 1812, Wasa 1808, Wenersborg 1814, Wexiö 1815, Wimmerby 1815, Åbo 1808, Åmål 1816, Ängelholm 1815, Trakten emellan Elfvedals Porfyr Verk och Städerne i Kopparbergs län 1818, Syd westra delen af Östersjön med Öresund och Belterne 1812, Charta öfver Svenska Pommern med Rügen 1810, 1809 års Riksgräns emellan Sverige och Ryssland jemte special öfver trakten kring Torneå stad (utan år), Del af Ryssland som uptager trakten emellan och omkring Petersburg och Moskau 1812, Karta öfver Själland med gränsande kuster 1808, Plan öfver slaget vid Enzersdorf 1809, Landsvägen från Stockholm genom Enköping, Westerås, Köping, Arboga, Örebro.... till hans tull vid norrska gränsen... 1818, Landswägarne emellan städerne uti Stockholm-Upsala-Nyköpings-Örebro- och Falu höfdingdömen.
Samt 2 lösa kartor: Syd Östra delen af Norrige 1813, 2 stycken varianter.

6220

2016-06-21