Akvareller och ritningar 1700-tal bl.a. gruvor

Klubbat för:

70000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

SAMLING AKVARELLER OCH RITNINGAR FRÅN 1700-TALET ÖVER INDUSTRIBYGGNADER MM. WADSTRÖM, CARL BERNHARD (1746-1799). Ca 50 handritade ritningar, akvareller till industribyggnader såsom kvarnar, gruvor, dammar, vattenledningar m.m. Några kopierade av Wadström efter Joh. Eurenius, Abr. Eurenius, Sam. Sohlberg m.fl. Daterade 1700-talets andra hälft.

Folio (560x390 mm). 22 dubbelsidiga och 8 helsides akvareller, 26 ritningar i tusch och blyerts (ibland på baksidan av en akvarell), några delvis utvikbara, delvis med beskrivningar på svenska, någon även på tyska, föreställande dammar, byggnader, vattenledningar, kvarnar, fyr, etc (se orter nedan).
Delvis med revor, mestadels i vikningen, några med mindre skador och revor, några fläckar, några lösa, några veckade, några nedskurna. Varierande mått, några dubbelsidiga ca 440x1006 mm.
Insatta i samtida skinnband, nött och med skador, titel i guld på främre pärmen "Ritningar".

Bl.a. skisser / akvareller föreställande industrier mm vid Brinkebergskulle vid Vänersborg, Wifsta i Medelpad, säteriet Hult (nära Göta älv?), pappersbruk Mölndal, oljekvarn i Hull, England, Nordantill Norrköping, Harmsarfvets järngruva Kopparberg, Falu koppargruva. Andra orter och industrier som nämns är Alingsås, Strömsbruk, Ljung Östergötland, skeppsvarvet Wiken Göteborg, Landskrona, laxfiske vid Åsbro, Göteborg, Malmviks kronogruva, Östergötland, fyrbåk på finska Utö, Lidköpings domkyrka.

Carl BernhardWadström (1746-1799), svensk nationalekonom och slaveriabolitionist. Han var son till assessorn i Svea hovrätt Carl Niklas Wadström och farbror till Carl Gustaf Wadström. Han började arbeta på  Bergskollegium strax efter att han avlagt examen i Uppsala, där han bl.a.var assistent åt Sven Rinman. Han ledde även 1768-1769 byggandet av Trollhätte kanal och utsågs 1770 att vid Avesta bygga det första svenska valsverket för kopparbleck. (Wikipedia).

6202

2016-06-21