Peterson-Bergers notmanuskript ur operan Ran

Klubbat för:

6000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

PETERSON-BERGER, WILHELM (1867-1942), svensk kompositör och musikkritiker.
Egenhändigt skrivet notmanuskript ut operan Ran, ej undertecknat. Omfattar 8 sidor på 5 blad i folio (355x270 mm) med vissa rättelser och tillägg. Odaterat. (Vissa revor, fläckar, mindre lagningar, nötta marginaler).
Tillsammans med 24 tryckta noter av Peterson-Berger, varav 15 med dedikation till Lars Tirén, Anna Tirén, eller Lars och Anna Tirén. Exempelvis: "Till Anna och Lars Tirén från deras tacksamme vän kompositören", daterad 2/5 1895, eller "Källtorp julen 1906 från tonsättaren". Två även med stämpel Anna Tirén, Gällö (lösa i häftningen, revor,vissa med skador, lagningar och defekter, tejplagningar).

Wilhelm Peterson-Bergers opera Ran hade premiär 1903, samma år som hans andra tidiga musikdrama "Lyckan". Alla blad är från Ran i klaverutdrag, delvis sammanhängande, det börjar med slutet av akt 1, och även början på akt 2. Vissa diskrepanser i manuskriptet tyder på att dessa noter hör till en tidigt utkast av klaverutdraget. (Vi tackar raritetsbibliotekarie Marina Demina vid Musik- och Teaterbiblioteket för expertisering).

Lars Tirén (född 1860), lantmäteriaskulant i Jämtland, gift med Anna Tirén, född Englund (född 1889). Familjen Tirén var nära vänner till Peterson-Berger i Jämtland.
Foto.

6259

2015-12-15