Hermelins kartor över Sverige i kassetter

Klubbat för:

18000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

HERMELINS KARTOR I FINA KASSETTER (3). "Suède par Hermelin. I-III" (text på kassetternas ryggar). (3). Samling omfattande 24 kartor över Sverige mellan åren ca 1796-1818, av S. G. Hermelin och C. P. Hällström m.fl., graverade, kolorerade, skurna och uppfodrade på linne. Delvis fläckade, småskador i vikningen, 1 karta med en del loss.
I tre samtida kassetter av grön polerad kalv, något nötta, delvis förgyllda ramar, röda titeletiketter, också med handskrivna blekta innehållsförteckningar monterade under titeletiketterna. 3 kassetter med 24 blad.

Omfattar:
Karta öfver Sverige och Norrige (1815), Upsala höfdingedöme (1801), Stockholms höfdingedöme (1802), Nyköpings höfdingedöme (1804), Örebro höfdingedöme (1803), Skaraborgs höfdingedöme (1807), Stora Kopparberg (1800), Kopparberg, Säter, Näsgårds och Wästra Bergslagens fögderier (1800), Gotland (1805), Wästerås höfdingedöme (1800), Karta öfver Östergötland (1810), Jönköpings, Kronobergs och Bleking höfdingedömen (1809), Karta öfver Kalmar län och Öland (1818), Carlstads höfdeingedöme eller Wermeland (1808, båda bladen), Elfsborgs höfdingedöme (1808), Göteborgs och Bohus läns höfdingedöme (1806), Halmstads höfdingedöme eller Halland (1807), Skåne (1812, båda bladen), Gästrikland och Hellsingland (1796), Charta öfver Ångermanland. Medelpad och Jämtland (1797), Herjeådalen (1797), Wästerbottn och Svenske Lappmarcken (1796), Charta öfver Luleå Lappmark samt Luleå, Råneå, Öfver och Nederkalix socknar uti Westerbottens höfdingedöme (1801), Wäg-karta öfver norra delen af Sverige samt Norrige (1806), Bonarps och Ljungby hedar (odaterad, litograferat av C. Müller).

Foto.

6169

2015-12-15