Handritade kartor över Trollhättans slussar 1768

Klubbat för:

46000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

HANDRITADE KARTOR ÖVER TROLLHÄTTANS SLUSSAR, VÄNERN, GÖTA ÄLV MM. WADSTRÖM, CARL BERNHARD (1746-1799). 4 vackert handritade kartor i akvarell och tusch, 1768, varierande mått (se nedan). Samtliga kartor signerade "renoverade av" Wadström som 1768-69 ledde byggandet av Trollhätte kanal.

Charta öfwer Trollhette strömmar som ut wisar deras första till stånd och dess förändring genom deseinerne till durckfart. Renowerad av C. B. Wadström den 1 sept 1768. Ca 485x695 mm. (Rullad, veck i mitten med svag spricka, några småfläckar).
Charta öfwer hela Götha elf från dess ursprung utur siön Wenern til dess utlopp i Nordsiön vid Götheborg upsatt anno 1788 af Carl Bernh. Wadström. Ca 420x2050 mm. (Rullad, några småfläckar, några veck).
Charta öfwer Weners utlopp med en dehl af Götha elf alt til lugnwattnet nedanför Åker-ström renowerad af Carl Bernh. Wadström 1768. Ca 520x1020 mm. (Rullad, några veck och småfläckar).
Charta öfwer de slussar och canaler som kommer at göras för sägelfarten emellan sjön Wennern och Götha elfs Lugn wattn nedanför Åkerström. renowerad anno 1768 af Carl Bernh. Wadström. Ca 350x1045 mm. (Rullad, några veck och småfläckar).

Carl BernhardWadström (1746-1799), svensk nationalekonom och slaveriabolitionist. Han var son till assessorn i Svea hovrätt Carl Niklas Wadström och farbror till Carl Gustaf Wadström. Han började arbeta på  Bergskollegium strax efter att han avlagt examen i Uppsala, där han bl.a.var assistent åt Sven Rinman. Han ledde även 1768-1769 byggandet av Trollhätte kanal och utsågs 1770 att vid Avesta bygga det första svenska valsverket för kopparbleck. (Wikipedia).
Foto.

6185

2015-12-15