Tyra Lundgren, skulptur, 1930-40-tal
Closed
2021-05-25
304
| Sold for | 9000 SEK |
| Estimate | 12 000-15 000 SEK |
TYRA LUNDGREN, skulptur, egen ateljé, 1940-tal, chamotterat stengods, i form av blåsfisk, delvis glaserad i grågrönt, brunt och vitt med ristad dekor, stämpelmärkt TYRA LUNDGREN och Minervahuvudet, höjd 25, längd 27 cm, smärre nagg